OSVČ podávají daňové přiznání pouze elektronicky. Do portálu MOJE daně se přihlásí pomocí Bank iD.

Praha 6. března 2023 – Přes 2,2 milionu lidí letos musí podat svá daňová přiznání elektronicky. Souvisí to s povinností OSVČ, spolků a dalších právnických osob používat od letošního roku datovou schránku. Elektronicky samozřejmě mohou své daně řešit i nepodnikající fyzické osoby. Je to rychlejší a zdarma. Slouží k tomu online finanční úřad na portálu MOJE daně, kam se jednoduše přihlásí pomocí Bank iD.

Kdo podá své daňové přiznání online, získává o měsíc delší lhůtu. Zatímco papírové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je nutné podat do 3. dubna 2023, při elektronickém podání se tato lhůta prodlužuje do 2. května 2023. Lidé už navíc nemusí řešit úřední hodiny finančních úřadů nebo otevírací dobu České pošty.

Na portál MOJE daně je potřeba se přihlásit elektronickou identitou, nejoblíbenější je díky své jednoduchosti bankovní identita. „Bankovní identita je nejvyužívanějším nástrojem na ověřování totožnosti při komunikaci se státem. Lidé oceňují, že si své úřední záležitosti vyřídí kdykoli a odkudkoli. Projevilo se to i na portálu MOJE Daně, kam se vloni hlásilo 80 % uživatelů právě přes bankovní identitu,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel Bankovní identita, a.s.

Možnost jednoduchého a pohodlného vyplnění a odeslání daňového přiznání z domova mají Češi už třetím rokem. Jen vloni vyřešilo své daně online 92 % právnických a 30 % fyzických osob.

Pro editory: 

Bankovní identita, digitální občanka, je zdaleka nejpoužívanější metodou digitálního ověření totožnosti českých občanů u státních institucí a firem. Bankovní identitu má téměř šest milionů klientů bank, kteří využívají elektronické bankovnictví. Umožňuje jim jednoduché a bezpečné přihlášení k portálům státní správy i firem, jednoznačné prokázání osobních údajů (např. plnoletosti) a podepsání dokumentů.  

V České republice funguje od ledna 2021 pod značkou Bank iD. Za tu dobu ji využilo více než 2,7 milionu lidí, což představuje více než třetinu dospělé populace. Bankovní identita významně přispívá k digitalizaci státní agendy i služeb soukromých firem.