Počet uživatelů BankID překročil 2 miliony

Praha 7. prosince 2022Bankovní identita je po necelých dvou letech od svého startu s dvěma miliony uživatelů zdaleka nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti občanů v Česku. BankID jako digitální občanku alespoň jednou využilo přes 1,6 milionu lidí pro identifikaci u státních portálů a 550 tisíc osob u 135 zapojených firem. Bankovní identita pomáhá lidem ve stále více situacích.

„Lidé oceňují výhody zabezpečené bankovní identity v podobě úspory času a peněz, což se odráží v počtu aktivních uživatelů. Příkladně během prvního týdne po spuštění žádosti o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě přes portál Jenda vyzkoušelo vůbec poprvé bankovní identitu 160 tisíc lidí,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita, a.s.

„Během necelých dvou let od startu počty uživatelů BankID enormně stouply, jen za letošní rok více než dvojnásobně. To nejlepší je ale pořád před námi, protože šíře služeb a možností pro využívání BankID jsou v podstatě nekonečné,“ doplňuje Jan Blažek, předseda představenstva Bankovní identita, a.s.

Téměř tři miliony klientů zdravotních pojišťoven se pomocí BankID mohou přihlašovat do klientských portálů, zbývající pojišťovny brzy přibydou. Bankovní identitu využívajíi energetické, investiční nebo leasingové společnosti.

S BankID mohou nakupovat zákazníci mimo běžnou otevírací dobu v bezobslužném režimu už v pěti prodejnách, které díky tomu evidují 10% nárůst tržeb. Stále více příznivců má také telemedicína nebo online ověřování identity u provozovatelů loterií a sázek. „Sedm z deseti nových online uživatelů Sazky ověřuje svou totožnost prostřednictvím BankID a jejich počet stále roste, byť disponujeme velmi hustou sítí prodejních míst, kterých je dokonce víc než obcí v Česku,“ uvádí Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazka, a.s.

Příležitost pro vysoké školy a sdílenou ekonomiku

Novinek se chystá celá řada. „Pracujeme na využívání bankovní identity ve školství (např. pro přihlášky ke studiu na vysokých školách), v autopůjčovnách a službách sdílených aut, elektrokoloběžek či kol a nabídku neustále rozšiřuje i veřejná sféra,“ popisuje Marek Růžička. A dodává, že třeba Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje umožnit žádat o všechny typy důchodů od poloviny roku 2023 i online, tedy i s přihlášením přes BankID.

Bankovní identita zjednodušuje občanům ČR i podání žádosti o voličský průkaz, například pro blížící se prezidentské volby. Stačí se přes BankID přihlásit do Portálu občana, jednoduše vytvořit žádost a zaslat ji přes datovou schránku příslušnému obecnímu úřadu, a to do 6. ledna 2023. Kdo datovou schránku nemá, může si ji s pomocí BankID zdarma a rychle založit z pohodlí domova.

Bankovní identita pomůže ověřit i věk

Jednou z testovaných novinek je mobilní aplikace pro ověřování věku BankID PLUS, která startuje v pilotním režimu. „Aplikace BankID PLUS je rychlý a bezpečný digitální nástroj pro kontrolu věku zákazníků. Alkohol se nesmí prodávat hostům pod 18 let, což se obvykle hlídá předložením občanského průkazu, kde je ale řada citlivých osobních údajů. Aplikace potvrzuje pouze splnění věkového limitu a další osobní údaje zůstávají skryté a plně pod kontrolou uživatele,“ vysvětluje Marek Růžička, výkonný ředitel Bankovní identita, a.s.

Vznik aplikace vítá Luboš Kastner, člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a spolumajitel restaurace Červený Jelen, která ověřování věku prostřednictvím mobilního telefonu spustila jako jedna z prvních. „BankID PLUS je jednoduchý nástroj, který nezatíží hospodské a zároveň nenaruší soukromí hostů. Ověřování věku a s tím související nenalévání alkoholu mladistvým považuji za naprostou samozřejmost,“ vysvětluje.

Občanský průkaz už nepotřebují ukazovat ani hosté ve Vinografu. „Chceme, aby se u nás hosté cítili jako doma a rádi se k nám vraceli. Aplikaci BankID PLUS vidíme jako vítanou inovaci, která nijak nenarušuje gastronomický klientský zážitek, protože mobil dnes má při ruce z mladé generace snad každý,“ říká spolumajitel Jan Horešovský.

Prostor pro uplatnění aplikace BankID PLUS je široký. Vedle restaurací, prodejců alkoholu a tabákových výrobků nebo e-shopů může urychlit odbavení zákazníků na samoobslužných pokladnách v maloobchodu. Využívat ji mohou také všichni, kteří nabízí studentské a seniorské slevy, nebo provozovatelé výdejních boxů a kinosálů. BankID PLUS může být nástrojem k ověřování i dalších osobních atributů v mobilním telefonu.

Pro editory:

Bankovní identitu může pro ověřování totožnosti a přihlašování nebo pro zaručené podepisování v online prostředí využívat více než 5,5 milionu klientů elektronického bankovnictví u zatím sedmi bank: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, MONETA Money Bank a Raiffeisenbank. Připojení k bankovní identitě plánují i UniCredit Bank, mBank a Creditas.

Bankovní identita je digitální ověření identity uživatelů poskytované bankami. Funguje v celé řadě zemí, u nás pod značkou BankID. Od ledna 2021 mohou klienti českých bank používat svou bankovní identitu pro přihlašování ke službám státu, od června 2021 se mohou prokazovat svou bankovní identitou i u soukromých firem. Společnost Bankovní identita, a.s. byla založena v září 2020, jejími akcionáři je devět českých bank: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, mBank, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.