Prezidentské volby: O voličské průkazy byl letos velký zájem, Češi využili i bankovní identitu

Praha 18. ledna 2023 – Češi i díky bankovní identitě více než dříve využívají možnost volit novou hlavu státu mimo své trvalé bydliště. O voličský průkaz online si požádalo před prvním kolem přes 30 tisíc lidí, což je historický rekord. Nemuseli tak osobně na úřad ani ověřovat podpis v případě písemné žádosti. Elektronický formulář žádosti byl k dispozici na Portálu občana, kam se zájemci jednoduše přihlašují právě pomocí bankovní identity.

I nadále mohou o voličský průkaz žádat lidé, kteří budou mimo místo svého trvalého bydliště v době konání druhého kola prezidentských voleb. To se uskuteční ve dnech 27. – 28. ledna. Z pohodlí domova mohou online žádost odeslat do pátku 20. ledna do 16 hodin. Voličský průkaz jim pak doručí pošta na adresu zvolenou v žádosti, třeba i do zahraničí.

Potvrzuje se tak oblíbenost bankovní identity, a hlavně trend vyřizovat své záležitosti online. „Je vidět, že když je to pro lidi výhodné a pohodlné, rádi využijí příležitost komunikovat se státem efektivněji. Úkony, které lze vyřešit s úřady kdykoli a odkudkoli, postupně přibývají a ruku v ruce s tím roste i počet aktivních uživatelů bankovní identity,“ hodnotí situaci Marek Růžička, výkonný ředitel Bankonvní identita, a.s.

Pro editory:

Bankovní identita, digitální občanka, je zdaleka nejpoužívanější metodou digitálního ověření totožnosti českých občanů
u státních institucí a firem. Bankovní identitu má 5,5 milionu klientů bank, kteří využívají elektronické bankovnictví. Umožňuje jim jednoduché a bezpečné přihlášení k portálům státní správy i firem, jednoznačné prokázání osobních údajů (např. plnoletosti) a podepsání dokumentů.

V České republice funguje od ledna 2021 pod značkou BankID. Za tu dobu ji využily více než 2 miliony lidí, což představuje více než čtvrtinu dospělé populace. Bankovní identita významně přispívá k digitalizaci státní agendy i služeb soukromých firem.