Účinná ochrana před podvodníky. CAR4WAY začala používat Bank iD.

Praha 12. dubna 2023 – Poskytovatelé sdílených služeb našli účinný způsob, jak chránit sebe i své poctivé zákazníky před podvodníky. Zájem o sdílené služby v Česku roste, lidé si zvykají jezdit třeba sdílenými auty. Spolu s tím se ale množí také pokusy, jak systém zneužít. Různým podvodům přitom dokáže zabránit jednoznačné ověření totožnosti zákazníka přes Bank iD. Jako první na trhu zavádí tento způsob identifikace carsharingová společnost CAR4WAY.

Sdílené služby si na českém trhu našly poměrně rychle své zákazníky. Konkrétně carsharing je určený hlavně pro ty, kdo preferují individuální dopravu, ale kvůli malé frekvenci se jim nevyplatí provozovat vlastní automobil. Službu si ale bohužel oblíbili také podvodníci. Nejčastějším trikem, jak systém sdílených služeb zneužít, je registrace na cizí osobní doklad. Nepoctivci však za službu následně nezaplatí, nebo dokonce automobil zcizí. Digitální ověření totožnosti pomocí Bank iD dokáže těmto podvodům zabránit.

Ověření přes Bank iD jednoznačně potvrdí totožnost zákazníka, který se ke sdílené službě registroval svým občanským a řidičským průkazem. Tím zamezí zneužití cizí identity, způsobenému například ztrátou, zcizením či neuváženým sdílením osobních dokladů. „Nejen carsharingové společnosti, ale i další půjčovny aut či nejrůznějšího vybavení mohou chránit sebe a své zákazníky před podvodníky tím, že začnou při ověření totožnosti zákazníka využívat Bank iD. Věřím, že uživatelé si na to rychle zvyknou, protože obecně jde o nejoblíbenější způsob digitálního ověření totožnosti,“ uvedl Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita, a.s.

Společnost CAR4WAY je největší českou firmou nabízející carsharing. Sdílená auta provozuje v Praze a Brně. Ověření zákazníků prostřednictvím Bank iD zavádí jako první v ČR u služby sdílených aut, která je největší a nejrychleji rostoucí oblastí jejího byznysu. „Bank iD je přesně ten nástroj, který jsme hledali, abychom dokázali předcházet podvodům. Teď si můžeme být jistí, že nám, nebo nic netušící oběti, jejíž osobní doklady někdo zneužil, nevznikne škoda,“ sdělil Pavel Louda, zakladatel společnosti CAR4WAY a dodal, že časem je v plánu rozšíření identifikace přes Bank iD také na segment autopůjčovny.

Nadále je možné využívat služby CAR4WAY také bez bankovní identity. Kvůli nižší úrovni bezpečnosti při identifikaci ale musí zájemce o využití sdíleného vozu složit zálohu ve výši 10 000 korun.

Pro editory: 

Bankovní identita, digitální občanka, je zdaleka nejpoužívanější metodou digitálního ověření totožnosti českých občanů u institucí a firem. Bankovní identitu má téměř šest milionů klientů bank, kteří využívají elektronické bankovnictví. Umožňuje jim jednoduché a bezpečné přihlášení k portálům státní správy i firem, jednoznačné prokázání osobních údajů (např. plnoletosti) a podepsání dokumentů.  

V České republice funguje od ledna 2021 pod značkou Bank iD. Za tu dobu ji využilo více než 2,7 milionu lidí, což představuje více než třetinu dospělé populace. Bankovní identita významně přispívá k digitalizaci státní agendy i služeb soukromých firem.