Zaručený digitální podpis SIGN spouštějí první tři banky

Digitální podepisování vstupuje do Česka. Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka jako první banky na trhu přinášejí od 18. listopadu službu BankID SIGN, tedy zaručený podpis smlouvy nebo dokumentu ve formátu PDF. Bude jednoznačně garantovat totožnost osoby díky identifikaci prostřednictvím bankovní identity. Zpětně lze také ověřit, kdo se podepsal.

„Zaručený podpis BankID SIGN je další přelomová služba. Jde o ekvivalent písemné formy právního jednání, který výrazně přispěje v rozvoji digitalizace vzhledem k tomu, že v České republice žádná všeobecně používaná forma digitálního podpisu rozšířená doposud není,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita.

Zaručený podpis BankID SIGN budou moci využívat klienti tří zmíněných bank v naprosté většině případů, kdy se podepisují. Podpis zabere jen několik vteřin. BankID SIGN ověří klienta prostřednictvím bankovní identity, což je jednoznačná identifikace, a vytvoří mu jednorázový podpisový certifikát, kterým podepíše předložený dokument. Občané nemusí o zřízení digitálního podpisu speciálně žádat. Automaticky k němu má přístup každý, kdo má aktivní bankovní identitu v České spořitelně, ČSOB a Komerční bance, což je několik miliónů osob. Další banky plánují zaručený podpis zavést ještě do konce roku.


BankID SIGN, kterou již nyní poskytují  firmy Digital Solution, a.s. a SEFIRA spol. s r.o., doplní už využívanou digitální službu BankID, tedy bezpečné přihlašování k firemním službám přes bankovní identitu. Tu zatím zavedlo přes 40 firem, například ČEZ, Generali Česká pojišťovna, Pražská plynárenská, Sazka, MallPay, Česká spořitelna Penzijní společnost, EUC nebo Deloitte Advisory. Na zprovoznění se chystají další desítky společností z řady odvětví včetně telekomunikací nebo zdravotního pojištění.
 

Bankovní identita je pro občany prostředek, pomocí kterého se mohou bezpečně a jednoduše elektronicky prokázat jak při používání klientských portálů firem, ale i online služeb státu. Používá se stejně, jako funguje přihlašování k internetovému bankovnictví.

Pro editory:

Společnost Bankovní identita pomocí digitální platformy BankID propojuje firmy a instituce s bankami. Firmám bankovní identita přináší zjednodušení podnikání, více klientů a jejich rychlejší a pohodlnější obsluhu. Bankovní identita usnadňuje přihlašování, ověřování a potvrzování transakcí a nejnověji i digitálně podepisovat dokumenty. Využití služeb bankovní identity bude stále více. Akcionáři Bankovní identita, a.s jsou Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, Fio banka, Komerční banka, mBank, Moneta, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.