Češi si kvůli volbě prezidenta založili rekordní počet datových schránek. Využili k tomu bankovní identitu.

Praha 3. února 2023 – V lednu padl absolutní rekord v počtu nových datových schránek fyzických osob zřízených na vlastní žádost. Lidé si jich zřídili 62 320 i kvůli online vyřízení voličského průkazu pro letošní prezidentskou volbu. Datovou schránku si lze založit jednoduše online třeba na Portálu občana, kam se dnes 80 % uživatelů přihlašuje pomocí bankovní identity.

Lednový nárůst nových datových schránek fyzických osob zřízených na žádost násobně překonal dosavadní měsíční rekord 19 858 z března loňského roku. V meziročním srovnání s loňským lednem jde o nárůst dokonce o 239 %. „Důvodem tak vysokého počtu nových datových schránek fyzických osob byl jednoznačně zájem o vyřízení voličského průkazu online. Jde o další důkaz, že občané chtějí využívat online služby státu, pokud tuto možnost mají. A jsme rádi, že BankID k tomu významně přispívá tím, že jim umožňuje snadné a rychlé přihlášení k portálům státní správy,“ řekl Jan Blažek, předseda představenstva Bankovní identita, a.s.

Celkem v lednu přibylo přes 900 tisíc datových schránek, když 843 041 jich bylo zřízeno automaticky ze zákona živnostníkům, spolkům a nadacím. Původně se počítalo také s tím, že od letošního ledna založí stát datovou schránku každému občanovi, který se např. bankovní identitou přihlásí ke kterékoli digitální službě státu. Rozhodnutím z prosince 2022 však zůstalo zakládání datových schránek pro fyzické osoby dobrovolné.

Pro editory: 

Bankovní identita, digitální občanka, je zdaleka nejpoužívanější metodou digitálního ověření totožnosti českých občanů u státních institucí a firem.Bankovní identitu má 5,5 milionu klientů bank, kteří využívají elektronické bankovnictví. Umožňuje jim jednoduché a bezpečné přihlášení kportálům státní správy i firem, jednoznačné prokázání osobních údajů (např. plnoletosti) a podepsání dokumentů.  

VČeské republice funguje od ledna 2021 pod značkou BankID. Za tu dobu ji využily více než 2,5 milionu lidí, což představuje více než třetinu dospělé populace. Bankovní identita významně přispívá kdigitalizaci státní agendy i služeb soukromých firem.