Nejvyšší čas na využití benefitů od zdravotních pojišťoven

S bankovní identitou je žádost snadnější než dříve.

  • Zdravotní pojišťovny ročně přispějí na preventivní programy přes 2 mld. Kč.
  • Pomocí bankovní identity může každý na webu pojišťoven rychle a jednoduše zjistit, na jaké benefity má ještě nárok.
  • Počet elektronických žádostí o příspěvek z fondu prevence se se meziročně u VZP zvýšil o 133 %.
  • U čtyřčlenné rodiny mohou příspěvky dosáhnout téměř 20 000 Kč.

Praha 9. listopadu 2023 – Právě teď mají lidé nejvyšší čas, aby požádali o finanční příspěvek z fondů prevence zdravotních pojišťoven. Díky bankovní identitě (Bank iD), je žádost výrazně snadnější než v uplynulých letech. Fondy prevence mají v letošním roce v rozpočtu 2 mld. korun na preventivní programy. Bankovní identita spolupracuje od letošního roku se všemi zdravotními pojišťovnami.

Fondy prevence využívají zdravotní pojišťovny k financování benefitů pro své pojištěnce jako jsou pohybové aktivity a sportovní kroužky, specializované preventivní prohlídky nebo dentální hygiena. Nejde přitom o zanedbatelnou částku. Čtyřčlenné rodině mohou tyto příspěvky ušetřit ročně až 20 000 korun. Mezi oblíbené benefity patří očkování nehrazené ze zdravotního pojištění nebo příspěvky na nejrůznější vyšetření, aktivity a nákup potřeb pro miminko, pro těhotné ženy a čerstvé maminky. Konec roku představuje ideální dobu, kdy pojištěnci uplatní tyto výhody u své zdravotní pojišťovny.

Letos se klienti VZP přihlášují do portálu Moje VZP, kde mohou žádat o benefity, výrazně jednodušeji právě díky bankovní identitě. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny, 70 % žádostí o příspěvek z fondu prevence je podáváno klienty online. To je více než dvojnásobek ve srovnání s minulým rokem, kdy bylo online podáno pouze 30 % žádostí.

„Díky Bank iD mohou klienti všech zdravotních pojišťoven rychle a snadno požádat o finanční příspěvky. V napjatém rodinném rozpočtu to může znamenat úsporu tisíců korun. Jsem přesvědčen, že zejména před Vánocemi je to částka, která pomůže mnoha rodinám,“ upozorňuje Marek Růžička, výkonný ředitel Bankovní identita, a.s.

Zdravotní pojišťovna

Náklady na preventivní zdravotní péči čerpané z fondu prevence na rok 2023

111

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

981 mil. Kč

201

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky

213 mil. Kč

205

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

340 mil. Kč

207

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

240 mil. Kč

209

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

55 mil. Kč

211

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

320 mil. Kč

213

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

110 mil. Kč

Zdravotně preventivní programy pojišťoven jsou hrazeny z fondu prevence, který má každá zdravotní pojišťovna.

Pro editory: 

Bankovní identita, digitální občanka, je zdaleka nejpoužívanější metodou digitálního ověření totožnosti českých občanů
u státních institucí a firem. Bankovní identitu má více než šest milionů klientů bank, kteří využívají elektronické bankovnictví. Umožňuje jim jednoduché a bezpečné přihlášení k portálům státní správy i firem, jednoznačné prokázání osobních údajů (např. plnoletosti) a podepsání dokumentů.

V České republice funguje od ledna 2021 pod značkou Bank iD. Za tu dobu ji využily více než 3,5 milionu lidí, což představuje více než třetinu dospělé populace. Bankovní identita významně přispívá k digitalizaci státní agendy i služeb soukromých firem.