Ostravská univerzita digitalizuje: uchazeči mohou využít Bank iD pro podání přihlášky

Ostrava 7. března 2024 –  Uchazeči o prezenční, kombinované či distanční studium na Ostravské univerzitě mohou podat elektronickou přihlášku do 15. března letošního roku a to na všech šest fakult i na všechny typy studia: prezenční, distanční i kombinované. Univerzita tak navazuje na loňský podzim, kdy si vyzkoušela spolupráci s bankovní identitou poprvé. 

Letošní novinkou je rozšíření možností podání ePřihlášky pomocí bankovní identity na všechny fakulty Ostravské univerzity pro akademický rok 2024/25. Termín odevzdání je 15. března 2024. Univerzitu nyní navštěvuje 8 500 studentek a studentů. Letos zde ale registrují vyšší zájem o studium. Oproti stejnému období v loňském roce je počet přijatých přihlášek vyšší zhruba o třetinu.

Je překvapivé, že elektronické přihlášky k VŠ studiu ještě nejsou standardem.  Zapojení bankovní identity by to mělo změnit. Čerstvé zkušenosti z přihlášek na střední školy ukázaly, že bankovní identita je preferovaná varianta ověření totožnosti, pro online podání ji využilo 86 % uchazečů. Nepochybuju o tom, že studenti jsou stejně jako rodiče digitálně zdatní a disponují bankovní identitou,“ říká výkonný ředitel společnosti Bankovní identita Marek Růžička.

Možnost podání ePřihlášky k přijímacím zkouškám s ověřením přes Bank iD využilo loni v říjnu více než 70 uchazečů nově otevřeného oboru Zubní lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Zájem o tento obor byl enormní. Online podání přihlášek se osvědčilo. 

ePřihláška pro nás i pro uchazeče znamená velkou úsporu času a administrativy. V loňském roce jsme si vyzkoušeli, že ověření přes bankovní identitu zpřístupnilo elektronické přihlášky více uchazečům. Očekáváme proto, že podíl elektronických přihlášek i díky bankovní identitě v letošním roce výrazně vzroste,“ dodává Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity.

Elektronickou přihlášku ke studiu pomocí bankovní identity mohou v rámci přijímacího řízení nyní podat studenti rovněž na Univerzitu Hradec Králové, Univerzitu Pardubice a Západočeskou univerzita v Plzni. Kromě toho letos poprvé v historii České republiky mohli Bank iD využít rodiče žáků devátých tříd a zájemců o studium na víceletých gymnáziích při podání elektronické přihlášky ke studiu na střední škole. Bank iD tak využilo více než 86 % rodičů.

Pro editory: 

Bankovní identita, digitální občanka, je zdaleka nejpoužívanější a bezpečnou metodou digitálního ověření totožnosti českých občanů 
u státních institucí a firem. Bankovní identitu má více než šest milionů klientů bank, kteří využívají elektronické bankovnictví. Umožňuje jim jednoduché a bezpečné přihlášení k portálům státní správy i firem, jednoznačné prokázání osobních údajů (např. plnoletosti) a podepsání dokumentů. V České republice funguje od ledna 2021 pod značkou Bank iD. Bankovní identita významně přispívá k digitalizaci státní agendy i služeb soukromých firem.